Ելույթում նա շնորհավորեց «Հայաստան» եւ «Պատիվ ունեմ» խմբակցություններին՝ խորհրդարանում ներկայություն ստանալու առիթով: «Ես հպարտ եմ, որ թավշյա հեղափոխությունը եւ դրան հաջորդած արդեն երկրորդ ազատ ու արդար համապետական ընտրությունները հնարավորություն են տվել ինչպես իշխանությանը, այնպես էլ ընդդիմությանը ծավալելու իրապես քաղաքական, քաղաքակիրթ, հանդուրժող քաղաքական բանավեճեր»:
Բանախոսն առաջարկեց հնարավորինս հանդուրժողական մթնոլորտում վերլուծել եւ հասկանալ վերջին 30 տարիների սխալները, ծավալել երկրի ապագային վերաբերող ծրագրային քննարկումներ եւ բոլորին ցույց տալ, որ հայ ժողովուրդը չի հանձնվել, չի կոտրվել, պաշտպանելու է իր ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը, այդ թվում՝ քաղաքական, դիվանագիտական ճանապարհով:
Նա հայտարարեց, որ ավարտված է քաղաքական ճգնաժամը եւ առաջարկեց տրված մանդատի շրջանակում միասին փորձել իրականացնել ժողովրդի կամքը: Ռուբեն Ռուբինյանը նշեց՝ ջանք չի խնայելու, որ խորհրդարանի ամբիոնը դառնա բարձրորակ քաղաքական սուր, բայց միաժամանակ հանդուրժող խոսքի կենտրոն:

In his speech, he congratulated the Armenia and With Honor Factions on being present in parliament. “I am proud that the velvet revolution and already the second free and fair national elections followed by it have given an opportunity to both the power and the opposition to hold really political, civilized and tolerant political disputes.”
The speaker has proposed to analyze and understand the mistakes of the last 30 years in tolerant atmosphere as much as possible, to hold discussions of the programmes related to the future of the country and to show everyone that the Armenian people have not surrendered, they have not been broken and will defend its sovereignty and territorial integrity, also through the political, diplomatic means.
He announced that the political crisis was over and proposed his colleagues to try implementing the people’s will together in the framework of the given mandate. Ruben Rubinyan noted that he would spare no effort to turn the tribune of the parliament into the high-quality political sharp, but at the same time into a center of tolerant speech.