Ելույթում նա շնորհավորեց «Հայաստան» եւ «Պատիվ ունեմ» խմբակցություններին՝ խորհրդարանում ներկայություն ստանալու առիթով: «Ես հպարտ եմ, որ թավշյա հեղափոխությունը եւ դրան հաջորդած արդեն երկրորդ ազատ ու արդար համապետական ընտրությունները հնարավորություն են տվել ինչպես իշխանությանը, այնպես էլ ընդդիմությանը ծավալելու իրապես քաղաքական, քաղաքակիրթ, հանդուրժող քաղաքական բանավեճեր»:
Բանախոսն առաջարկեց հնարավորինս հանդուրժողական մթնոլորտում վերլուծել եւ հասկանալ վերջին 30 տարիների սխալները, ծավալել երկրի ապագային վերաբերող ծրագրային քննարկումներ եւ բոլորին ցույց տալ, որ հայ ժողովուրդը չի հանձնվել, չի կոտրվել, պաշտպանելու է իր ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը, այդ թվում՝ քաղաքական, դիվանագիտական ճանապարհով:
Նա հայտարարեց, որ ավարտված է քաղաքական ճգնաժամը եւ առաջարկեց տրված մանդատի շրջանակում միասին փորձել իրականացնել ժողովրդի կամքը: Ռուբեն Ռուբինյանը նշեց՝ ջանք չի խնայելու, որ խորհրդարանի ամբիոնը դառնա բարձրորակ քաղաքական սուր, բայց միաժամանակ հանդուրժող խոսքի կենտրոն:

Выступление кандидата в вице-спикеры НС Р.Рубиняна
В своей речи Р.Рубинян поздравил фракции «Армения» и «Честь имею» с вхождением в парламент.   «Я горжусь тем, что Бархатная революция и последовавшие уже вторые свободные и справедливые общегосударственные выборы позволили и власти, и оппозиции провести действительно цивилизованные и толерантные политические дискуссии».
Оратор предложил в более терпимой атмосфере проанализировать и разобраться в ошибках последних 30 лет, провести программные дебаты о будущем страны и показать всем, что армянский народ не сдался, не сломался, будет отстаивать свой суверенитет, территориальную целостность, в том числе политическими и дипломатическими средствами.
Он заявил, что политический кризис разрешен, и предложил в рамках данного мандата попытаться вместе осуществить волю народа. Р.Рубинян отметил, что не пожалеет сил, чтобы сделать трибуну парламента центром весомого, политически острого, но в то же время толерантного слова.